Oficiální web
Liany Janáčkové

Aktuality & rozhovory

Volby do Senátu budou probíhat 23. - 24. 9. 2022

Alena Vitásková, kandidátka na prezidentku Česká republiky volí číslo 4!

Liana Janáčková nejlepší kandidát do Senátu za obvod 70 Ostrava Město. Volíme číslo 4.
Přijďte i vy k volbám 23. 24. 9. 2022 a dejte mi svůj hlas.

Senátní volby 2022: Debata s kandidáty za obvod Ostrava-město

Byla jsem hostem debaty na TN.cz
Devadesát minut otázek a odpovědí. Největší města Česka, osm senátních obvodů. Třetině senátorů končí mandát. Podaří se jim pozice obhájit? Změní se vedení Senátu a rozložení sil v horní komoře Parlamentu? A s čím jdou kandidáti do předvolebního boje? Tentokrát diskutovala moderátorka Bára Divišová s uchazeči z obvodu Ostrava-město.

Divoká karta na CNN Prima NEWS

Upřesňuji název hnutí, za které kandiduji: Zdraví Sport Prosperita. PRO Zdraví je ministerstvem zapsaná zkratka, ta se však může zaměnit za PRO 2022.
Debata v pořadu Divoká karta byla dost umírněná. S MUDr. Zelenou, kandidující v Ostravě právě za PRO se názorově víceméně shodujeme, se současným obhajujícím senátorem panem Nytrou, kandidujícím tentokrát doopravdy za ODS, srdcem hasičem v uniformě jsem naopak v příkrém rozporu. Jeho obhajoba nic neřešící vlády Spolu je pro mě nepřijatelná..

Chci říkat i slyšet pravdu

Uděláme pořádek na radnici i v obvodu

Rozhovor v Českém rozhlasu

Proč by měli lidé volit právě Vás?

Ze všech svých protikandidátů mám největší zkušenosti s politikou jak na komunální úrovni, tak krajské i té nejvyšší v Senátu, kde jsem byla v letech 2004-2010.

Díky mému působení na radnici ve funkci starostky Mariánských Hor a Hulvák znám a umím řešit problémy obyčejných lidí. V Senátu jsem pomohla tyto poznatky přenášet do zákonů tak, aby byly jednoduché a srozumitelné.

Umím jednat s lidmi, jsem komunikativní, empatická,ale nebojím se jít do konfliktu, když cítím, že mám pravdu. Mé názory jsou kontinuální.
Nikdy jsem nebyla a ani nebudu “politická hvězda”, pořád budu ta “holka z Ostravy”, která říká, co si myslí, a za tím si stojí.

Lidé potřebují mou podporu a já jejich. Kandiduji jako nezávislá kandidátka za hnutí Zdraví Sport Prosperita. Znáte mě, volte mě.

Co je na práci senátora nejdůležitější ?

Senátor či senátorka by se měl stoprocentně zúčastňovat schůzí Senátu a rovněž aktivně pracovat v příslušných výborech a klubech. Pokud bych si mohla vybrat, ráda bych se začlenila do hospodářského výboru, kde jsem působila v letech 2008-2010.


V těchto mimořádně důležitých volbách by díky špatné atmosféře ve společnosti ve vztahu k vládní koalici mohli uspět nezávislí a nezařazení kandidáti, kteří nejsou ovládáni svými stranickými sekretariáty. Myslím, že klub těchto budoucích senátorů a senátorek by udělal na zákonech kus dobré práce. Do takového klubu bych se ráda aktivně zapojila.

Jaký je význam horní komory?

Od roku 1996 je Senát nedílnou součástí naší parlamentní demokracie. Aby měla práce v Senátu smysl, mělo by jeho složení být “v opozici” vůči Poslanecké sněmovně a tím tvořit jakousi pojistku proti někdy agresivní, či necitlivé, nekompetentní a neschopné vládě, jak to vidíme, bohužel, i dnes. ( A to se týká i bývalé vlády.)

K tomu je uzpůsobena volba do horní komory, kdy se co 2 roky obměňuje třetina senátorů a senátorek.

V poslední době se ukazuje trend, že je mezi kandidáty stále více nezávislých kandidátů. Jsou to většinou odborníci v různých profesích s vlastními názory a zdravým rozumem.
A to je dobře.

Jak můžete přispět k prosazení Vašeho regionu?

Senátoři nemohou prosazovat regionální zájmy. Do své práce mají promítat svou odbornost a ne, odkud pochází. Zvláště, když kandidují jinde, než žijí.

Je to prostě záležitost celostátní působnosti. Samozřejmě, senátoři a senátorky “ využívají” svého postavení k řešení problémů svého území, neboť mají blíže k poslancům či ministrům. Což není nic proti ničemu.

Jediné, co bych přenášela z regionu je zkušenost s vedením obce jako dlouholetá starostka.

Kdo vám tvrdí něco jiného a slibuje “hory doly” není seriózní kandidát.

Jaký zákon je třeba předložit?

Určitě je spousta zákonů, které by se měly aktuálně řešit. Já bych se ve spolupráci s dalšími starosty v Senátu a díky své dlouholeté práci v komunálu věnovala změně Zákona o volbách do zastupitelstev obcí č. 509/2001 Sb. 

Z důvodu nespravedlivého poměrného systému se do zastupitelstev dostávají kandidáti, převážně lídři menších stran či hnutí s minimálním počtem hlasů. Důsledkem je složitě se skládající povolební koalice, neboť jednotlivci z různých uskupení pak hrají ony pověstné jazýčky na váhách, což může vést až k možnému nečestnému jednání vyjednávajících subjektů.

Proto by měli křesla zastupitelů získat kandidáti s nejvyšším počtem preferenčních hlasů tak, jak je určili voliči. Myslím, že by taková úprava zákona byla přínosem v každé obci a zvýšila tak nejen volební účast, ale i probudila větší zájem občanů o dění v jejich obci.

Budete se v případě zvolení věnovat pouze práci v Senátu?

Kandiduji již po deváté i do zastupitelstva městského obvodu Ostrava – Mariánské Hory a Hulváky. Neumím dopředu odhadnout, jak volby dopadnou, takže nyní nebudu spekulovat. 

Vím z vlastní zkušenosti, že lze skloubit práci senátorky i starostky, ale toto není primárně můj cíl. Pokud neuspěji, budu nadále pomáhat v obchůdku s kreativním zbožím mé šikovné dcery a těšit se z každodenních maličkostí, které přináší život. 

Na závěr připomínám – kandiduji jako nezávislá za hnutí Zdraví Sport Prosperita s jejímž programem se plně ztotožňuji a kterému děkuji, že mi v těchto důležitých volbách věří.

KONTAKTUJTE MĚ

Budu ráda, když mě 23. – 24. 9. 2022 u voleb podpoříte. Pokud máte jakékoliv dotazy, napište mi skrze tento formlář.
Odpovím každému!

Tady říkám, co si myslím